• História školy

• 1848 - Naša škola má v Banskobystrickom regióne dlhoročnú tradíciu. Prešla dlhodobým vývinom, ktorý bol spojený s rozvojom mesta a jeho okolia. Prvé správy o zaškoľovaní učňov sa objavili už v roku 1818, pričom tzv. nedeľná učňovská škola začala svoju činnosť v Banskej Bystrici 1. 9. 1845. Učňov bolo pomerne málo, v jednej triede viac profesií. Vyučovalo sa popoludní, večer a v nedeľu. Dopoludnia boli na pracovisku.

1857 - Už v školskom roku 1857/58 učni absolvovali tri ročníky, vyučovanie prebiehalo po slovensky a po nemecky, od r. 1866 aj po maďarsky.

1883 - V roku 1883 vzniká tzv. „učňovská škola“, ktorá prekonala viacero reorganizácií   a existovala až do 2. svetovej vojny.

1945 - Po 2. svetovej vojne mala škola s odbormi krajčír a obuvník rôzne názvy. Dlhé roky sídlila učňovská škola v budove rímsko-katolíckej ľudovej školy pri katolíckom kostole, potom v terajšej budove ZŠ oproti tržnici.

1958 - Po krátkom pobyte na Jesenskom vŕšku sa v roku 1958 presťahovala do bývalého rímsko-katolíckeho seminára na Moysesovej ulici. Počet žiakov narastal, budova sa stala nevyhovujúcou, a preto sa v roku 1964 začalo s výstavbou učňovskej školy s dvoma pavilónmi.

1965 - V roku 1965 sa začalo vyučovať v prvom, v roku 1966 v druhom pavilóne na Školskej ulici.

1986 - V školskom roku 1986/87 sa rozdelila na dve učňovské školy, pričom UŠ 1 zaškoľovala čierne profesie, UŠ 2 profesie služieb a chemických pracovníkov. Ako stredné odborné učilište, pripravujúce absolventov pre povolania v oblasti služieb, škola fungovala od roku 1968. V tom období pripravovala odborníkov pre podniky, zabezpečujúce služby v regióne (Reštaurácie, Interhotely, Slovenka, Biotika). Postupne vznikali nové študijné odbory kuchár a čašník, končiace maturitnou skúškou.
          V roku 1986 bola škola premenovaná na Stredné odborné učilište služieb a bola pričlenená ako organizačná jednotka podniku Reštaurácie. Stala sa komplexným stredným odborným učilišťom, zabezpečujúcim teoretickú a praktickú prípravu žiakov.

1991 - Samostatným právnym subjektom sa stala škola 1. januára 1991 ako príspevková organizácia. V rámci praktického vyučovania prebieha odborný výcvik na vlastných pracoviskách, ktorými sú reštaurácia, školské kaderníctvo a školské krajčírske dielne.

2001 - Od 1. septembra 2001 sa škola premenovala na Združenú strednú školu, pričom sa učebné a študijné odbory rozšírili o študijný odbor – hotelová akadémia. Znižujúci sa záujem o učebný odbor krajčír – krajčírka spôsobil, že  v školskom roku 2006/2007 ukončili štúdium jeho posledné absolventky.

2008 - K 1. septembru 2008 škola zmenila svoj názov na Strednú odbornú školu, Školská 5, Banská Bystrica.